miercuri, 15 aprilie 2009

FC Vaslui în primele patru !

Bună dimineaţa stimaţi cititori.
Dacă nu aţi aflat deja şi dacă nu aţi văzut meciul, vă anunţ cu bucurie că FC Vaslui s-a calificat în semifinalele Cupei României, adică în primele patru echipe ale acestei competiţii în al cărei turneu final au luat parte 32 de echipe şi în care iniţial au fost înscrise peste 130 de echipe.
Pentru cei mai puţin familiarizaţi cu lumea fotbalului, menţionez că pe lângă Liga I, campionatul intern dominat de blaturi, arestări, greşeli stupide de arbitraj şi foarte multă tensiune pe baza afinităţii de fond numită BAN, există şi o competiţie a frumuseţii, Cupa României. În această competiţie totul se joacă în câte un singur meci făcând aproape imposibilă organizarea de blaturi iar sumele puse în joc sunt, totuşi, destul de mici comparativ cu Liga I.
În 16-imi, FC Vaslui şi-a spulberat rivala, Politehnica Iaşi, cu un zdrobitor 3-0 iar în optimi FC Vaslui a eliminat pe modesta CS Otopeni.
În sferturi, sorţii au hărăzit plăieşilor un adversar mult mai redutabil: Unirea Valahorum Urziceni, echipă aflată pe locul al treilea în campionat în acest moment, echipă care-a fost multă vreme liderul României, supranumită şi Chelsea a României pentru jocul extrem de pragmatic dar şi pentru că Dan Petrescu, antrenorul echipei, a jucat o vreme la clubul englez iar sigla clubului din Urziceni seamănă cu cea a echipei patronate de Roman Abramovici.
Unirea Urziceni, în opinia mea, pornea ca favorită în acest meci mai ales că în campionat Unirea reuşise un 1-1 pe teren propriu cu Rapid Bucureşti (în condiţiile în care a plouat cu ocazii la poarta giuleştenilor), în vreme ce FC Vaslui fusese zdrobită cu 4-1 pe terenul liderului la zi, Dinamo Bucureşti (ne place sau nu, înfrângerea a venit şi cu largul concurs al arbitrului de centru şi al unuia dintre tuşieri, dar asta-i mai puţin relevant).
Meciul s-a jucat la Buzău pe stadionul "Gloria", supranumit "mini-Ghencea" pentru arhitectura similară cu a stadionului Steaua Bucureşti şi pentru culorile întocmai la fel cu cele ale grupării bucureştene.
Unirea Urziceni a început tare partida şi Frunză a şutat din unghi puţin peste poarta lui Kuciak.
În minutul 24 Dănălache (Unirea) a şutat slab premiţându-i portarului ceh al Vasluiului să prindă fără probleme după ce a interceptat o pasă greşită a unui jucător vasluian.
Meciul a fost lipsit de spectaculozitate, ambele echipe anulându-se reciproc la mijlocul terenului.
Firul s-a rupt în minutul 33 când Milisavijevici a scăpat pe partea stângă, a centrat în zona punctului cu var iar brazilianul Wesley a reluat cu o foarfecă laterală în poarta Unirii pentru 1-0. Să vedem golul:

Este un gol, după cum au remarcat şi comentatorii, similar cu cel marcat de FC Vaslui în Ghencea într-un meci cu Steaua încheiat la egalitate, 1-1, atunci Wesley marcând pentru 0-1.
Meciul a continuat, totuşi, în sensul porţii lui Kucak, ialomiţenii trecându-şi în cont încă o ocazie în minutul 38.
După pauză, în minutele 49, 59 şi 65, Unirea Urziceni a ameninţat poarta Vasluiului însă ialomiţenii au suferit mult la finalizare, şuturile lor fiind mult prea slabe pentru a-l pune în dificultate pe portarul Vasluiului. (ei, şi ce supărat eram eu pe tema asta)
În minutul 67 Pavlovici şutează puternic de la 25 de metri milimetric pe lângă poarta lui Arlauskis, portarul lituanian al formaţiei ialomiţene. Să vedem şi acest şut:

Deloc rău, zic eu.
Ei şi dacă n-a intrat ăsta, 12 minute mai târziu, Vladimir Gencev, bulgarul de la mijlocul terenului se supără rău de tot şi trimite un şut puternic de la peste 30 de metri care se opreşte exact sub transversala lui Arlauskis pentru un 2-0 clar. Gol de generic asemănător cu cel marcat tot de Gencev, tot pentru 2-0, în partida câştigată cu acest scor în deplasare pe terenul lui Metalurgs Ljepaja, în turul II al Cupei UEFA din acest sezon. Să vedem golul:

Cometariul a fost infect. Acest gol i-a trezit pe comentatori şi i-a readus în teren.
Aproape tot meciul au comentat total pe lângă. Asta e... ăştia sunt oamenii, cu ei defilăm.
Pe final echipa din Urziceni a forţat golul de onoare, cel mai aproape fiind Dănălache în minutul 85:

S-a terminat însă 2-0 şi FC Vaslui se califică în careul de aşi al Cupei României pentru prima dată în istoria, ce-i drept scurtă, a clubului galben-verde.
Întrucât principala mea echipă favorită, Steaua Bucureşti, a fost eliminată încă din şaisprezecimi (tot cu un 0-2), am toate motivele să ţin cu FC Vaslui.
Dan Petrescu, tehnicianul formaţiei Unirea Valahorum Urziceni, s-a arătat dezamăgit de rezultat, pe care l-a numit incorect, întrucât echipa sa şi-a creat ocazii mai mari. Totuşi, Dan Petrescu a recunoscut cu fair-play meritele vasluienilor şi a lăudat golurile înscrise de aceştia.
Au plecat cîţiva jucători faţă de sezonul trecut, dar nu asta a fost problema. Scorul a fost mincinos, au înscris la primul lor şut pe poarta. A fost un gol superb iar dacă înscri astfel de goluri merită să cîştigi. Al doilea gol îl vezi mai rar pe un teren de fotbal. A declarat "Bursucul" pentru Gazeta Sporturilor.
Adrian Porumboiu spune că-şi doreşte ca adversar pe Dinamo Bucureşti în semifinale pentru a-şi lua revanşa pentru umilinţa din campionat, arătându-se încrezător în şansele alb-roşilor de a se califica în semifinale în dauna lui Rapid Bucureşti.
Tot ieri, campioana en-titre, CFR Cluj s-a calificat în semifinalele competiţiei după ce a trecut cu scorul de 1-0, gol Alcantara din penalty (?), de formaţia Pandurii Târgu-Jiu.
Astăzi, de la ora 15:00, Gloria Bistriţa şi FC Timişoara se întâlnesc pe stadionul echipei CFR Cluj, pentru a decide cea de-a treia echipă calificată în semifinale.
De la ora 20:45 Rapid Bucureşti şi Dinamo Bucureşti se vor duela pentru cel de-al patrula loc din semifinalele acestei competiţii.
Semifinalele se vor juca pe 29 aprilie 2009, conform site-ului oficial al competiţiei.
Personal aş vrea ca FC Vaslui să întâlnească pe CFR Cluj în semifinale şi să se califice în finală, dacă se poate, la scor. Un 4-0 pentru Vaslui nu m-ar deranja :)
De menţionat este că echipa ce va cuceri trofeul pus în joc are un loc asigurat în Europa League (fosta cupă UEFA), motiv pentru care această competiţie este supranumită cel mai scurt drum către Europa.
În meciul de la Cluj am ca favorită pe Gloria Bistriţa, din motive pe care nu vreau să le discut. În ciocnirea dintre bucureşteni nu am o favorită certă însă la ce probleme sunt la Rapid, mi-ar surâde o semifinală FC Vaslui-Rapid căci ar fi, în opinia mea, un meci mai uşor pentru echipa lui Porumboiu decât unul cu Dinamo.
Până una alta succes Gloriei Bistriţa şi mă aştept la un meci spectaculos în Dinamo-Rapid.