marți, 4 august 2009

FC Vaslui în play-off (nervi şi ciprioţi urâţi !)

După ce Dinamo, prin cedarea locului către FC Timişoara şi CFR 1907 Cluj (KVSC) prin ocuparea poziţiei a 4-a la finalul sezonului precedent al Ligii I, acum şi FC Vaslui, după disputarea unui singur tur preliminar ajunge aşijderea în această fază a competiţiei Liga Europa (fosta Cupă UEFA).
FC Vaslui a disputat două jocuri, în sistem dublă manşă cu formaţia cipriotă Omonia Nicosia.
Echipa "verde" a mai dat o dată peste o echipă românească tot în această fază a competiţiei în sezonul UEFAntastic 2005-2006 când a întâlnit pe Dinamo Bucureşti. Atunci Dinamo a fost condusă cu 1-0 la Bucureşti dar a revenit şi a câştigat cu 3-1. În retur Dinamo a fost la un pas de eliminare Omonia conducând cu necesarul 2-0 însă Claudiu Niculescu a salvat situaţia şi printr-o lovitură liberă caracteristică lui, Dinamo a pierdut cu 2-1 şi s-a calificat cu 4-3 la general.
Acum, FC Vaslui a dispus săptămâna trecută pe stadionul Municipal din Vaslui (am văzut "în hopuri" meciul la Suceava) cu 2-0 de ciprioţi, ambele goluri fiind marcate de jucătorul de culoare Mike Temwanjera.
În urmă cu mai puţin de 5 minute de la începutul aşternerii acestor rânduri, s-a încheiat meciul retur dintre cele două echipe jucat pe Gymnastic Stadium din Nicosia, Cipru.
La adăpostul celor două goluri marcate în tur, FC Vaslui a început prudent meciul nearuncându-se în atac şi încercând mai degrabă să taie elanul ofensiv al ciprioţilor. Dinamo, acum 4 ani n-a ţinut cont de asta şi-n numai 30 de minute era deja 2-0 pentru ciprioţi.
FC Vaslui a stat la cutie şi cu un joc foarte bun la mijlocul terenului a oprit construcţia cipriotă încă din faşă, singura ocazie demnă de consemnat fiind şutul cu traiectorie bizară din minutul 35 al lui Grammozis pe care Duşan Kuciak l-a respins înainte ca vreun jucător cipriot să profite.
Şi în minutul 40 Konstantinou (un fost mare jucător) a reluat anemic însă slovacul Kuciak (portarul lui FC Vaslui) a reţinut fără probleme.
0-0 la pauză şi se părea că FC Vaslui nu va avea probleme în acest meci.
În repriza a doua, în minutul 50 ciprioţii construiesc un contraatac de nota 9, pasa de nota 10 fiind oprită in extremis de fundaşul francez Zubar înainte ca Aloneftis (favoritul tribunelor cipriote) să preia mingea.
10 minute mai târziu, în minutul 60 după o plictiseală generală, apare o lovitură liberă pentru FC Vaslui de la 20 de metri, lateral stânga de poarta cipriotă.
Şutează brazilianul Wesley cu piciorul stâng, mingea loveşte bara din dreapta portarului şi intră în poartă înainte ca portarul cipriot să aibă timp să clipească.
0-1 şi liniştea se aşterne pe stadionul cipriot. Presiunea publicului încetează iar ciprioţii încep să greşească minge după minge.
În minutul 70, după o serie de greşeli în defensiva vasluiană, Duşan Kuciak respinge greşit însă şutul lui Konstantinou ce se îndrepta către poarta goală este blocat de Bogdan Buhuş şi scorul rămâne neschimbat.
În minutul 76, după un corner, Charlambus reia acrobatic din cădere, mingea întâlneşte transversala şi iese în afara terenului. Două ocazii în 10 minute după ce în primele 70 Omonia avusese doar una.
Trendul ofensiv al Omoniei s-a menţinut şi în minutul 84 după un alt carambol de greşeli în careul vasluian, Konstantinou era în poziţie de a şuta în poarta goală. Slovacul Duşan Kuciak ieste prin alunecare, îi plantează un pumn în testicole grecului si apoi îi agaţă şi piciorul, aşa, ca să fie sigur că nu grecul va înscrie.
Centralul italian acordă fără ezitare lovitură de la 11 metri. Polonezul Zurawski execută impecabil şi scorul devine 1-1.
Trei minute mai târziu antrenorul Cristi Dulca îl înlocuieşte pe Wesley, marcatorul golului, cu jucătorul din Republica Moldova, Denis Zmeu.
În minutul 88, supărat de provocările suporterilor ciprioţi (care aruncau cu tot felul de obiecte în teren de peste tot, dar în special către portarul lui FC Vaslui), Duşa Kuciak răspunde şi ia o piatră de pe jos, aruncată iniţial în el, şi o aruncă direct "în numele tatălui" unui suporter cipriot aplicând probabil şi ceva limbaj ecleziastic peluzei cipriote.
Jocul era în celălalt careu însă italianul opreşte jocul şi îi arată direct cartonaşul roşu portarului slovac. Dulca abia făcuse a treia modificare şi, prin urmare, unul din jucătorii de teren trebuia să intre între buturi.
Până la urmă bulgarul Vladimir Ghencev îşi ia inima în dinţi şi intră în poartă.
FC Vaslui, după câteva respingeri eroice à la "Podul înalt" a preluat frâiele pe finalul celor 6 minute de prelungiri arătate de la margine şi ciprioţii nu au izbutit nici măcar să se apropie de poarta ineditului portar, Vladimir Ghencev. Mai mult decât atât, Lucian Burdujan şi Gîngioveanu(intrat în locul lui Gerlem) au avut două ocazii mari de gol.
Pe final şi Charalambus vede cartonaşul roşu pentru un fault fără minge la Burdujan.
Se termină 1-1 şi FC Vaslui ajunge în play-off-ul Ligii Europa acolo unde ar putea da, în cel mai bun caz peste Metalist Harpov iar în cel mai rău caz peste AS Roma sau Villareal.
Mâine, din nou seară românească. FC Timişoara încearcă să se califice în faţa deţinătoarei cupei UEFA, Shaktar Donetsk (sau Şahtior Doneţk cum greşit spun "presarii" români).
După egalul norocos, 2-2 (goluri Gigel Bucur pentru Timişoara) scos în Ucraina pe terenul "minerilor", acum Timişoara încearcă să se califice. Dacă va fi eliminată, va ajunge tot în play-off-ul Ligii Europa, dacă se va califica, va merge în turul IV preliminar al Ligii Campionilor de unde dacă va fi eliminată va ajunge în grupele Ligii Europa.
Poimâine se va bate şi Steaua pentru a ajunge în play-off-ul Ligii Europa cu scoţienii de la Motherwell, la adăpostul rezultatului de 3-0 înregistrat în Templul Fotbalului Românesc, stadionul Ghencea.

Succes Stelei şi Timişoarei în zilele ce urmează. Anul acesta chiar se poate obţine o brumă de coeficient de ţară !